BelgeNET

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

Mobirise

BELGENET, TÜRKSAT tarafından geliştirilmiş, kurumsal belgelerin yasal mevzuat ve standartlara uygun şekilde elektronik ortamda güvenli ve etkin olarak yönetilmesini tamamen dijital ortamda sağlayan Web tabanlı bir “Elektronik Belge Yönetim Sistemi” yazılımıdır.

BELGENET’in KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) entegrasyonu sayesinde standartlara uygun EBYS kullanan kurumlarla KEP üzerinden kağıt kullanımına gerek kalmadan yazışma yapılabilmektedir. Ayrıca BELGENET kullanan diğer kurumlarla olan yazışmalar BELGENET’in web servisleri ile elektronik ortamda gerçekleştirilebilmektedir. 

Mobirise

BelgeNET Sıkça Sorulan Sorular (FAQ)

Evet. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre elektronik imza, kalemle atılan imzanın aynı hukuksal geçerliliğe sahip olan sayısal karşılığıdır.

Evet. MS Word’de yazılmış olan belgeler BELGENET’e taslak belge olarak aktarılabilmektedir. Ayrıca BELGENET içerisinde gelişmiş özellikler barındıran belge oluşturma editörü mevcuttur.

BELGENET’in KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) entegrasyonu sayesinde standartlara uygun EBYS kullanan kurumlarla KEP üzerinden kağıt kullanımına gerek kalmadan yazışma yapılabilmektedir.
Ayrıca BELGENET kullanan diğer kurumlarla olan yazışmalar BELGENET’in web servisleri ile elektronik ortamda gerçekleştirilebilmektedir.

BELGENET üzerinde vekalet işlemleri tanımlanabilir, personelin aktif vekaleti söz konusu ise belgeler vekile ya da personelin dönüşünü beklemek üzere kendisine yönlendirilebilir. Ayrıca personel üzerinde bulunan belgeler yöneticinin kontrolünde istenilen kişiye aktarılabilmektedir.

Hayır. BELGENET Web tabanlı bir uygulama olduğu için kurum dışından da kurum tercihine göre erişilebilir.

BELGENET düzenli olarak bağımsız güvenlik firmaları tarafından güvenlik testlerinden geçirilmekte ve raporlanmaktadır.
Ayrıca uygulamada üst düzey güvenliğin sağlanması amacıyla gelişmiş log sistemi, kullanıcı ve rol bazlı yetki ve erişim kontrolü ve kişisel şifre tanımlama gibi daha birçok özellik yer almaktadır.


2017 yılından itibaren  Tokat Gençlik ve Spor il Müdürlüğünde kullanılmakta olan BelgeNET (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) hakkında bilgilendirme amaçlı olarak bu site hazırlanmıştır. 

Ömer KÖK

EBYS Birim Proje Sorumlusu
omer.kok@gsb.gov.tr

© Copyright 2019